معرفي منطقه ديدني درياچه سد بانه

درياچه سد بانه در مسير جاده سقز به بانه در 10 كيلومتري شهر بانه قرار دارد و زيبايي خاصي به اين منطقه بخشيده است به ويژه آن كه منظره زيباي درياچه سد بانه از فراز گردنه خان نمايان مي‌باشد. پوشش جنگلي اطراف درياچه سد بانه از مكان‌هاي عمده جذب گردشگران است. گردشگران پس از گردش در مناطق تفريحي، گردشگري و بازديد از مناطق ديدني با رزرو هتل هاي بانه به استراحت پرداخته و از امكانات رفاهي هتل هاي شهر بانه استفاده نمايند، ضمنا شرايط مطلوب، آرامش، راحتي خيال مسافران و گردشگران، لذت بردن از ديدني ها، تجربه هاي قشنگ با رزرو هتل هاله بانه هنگام بازديد از جاذبه هاي گردشگري شهر بانه را نيز به همراه دارد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط گردشگري | ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۱:۲۷ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

معرفي منطقه ديدني پل گاران مريوان

پل تاريخي گاران يكي از بناهاي تاريخي استان كردستان است و در نزديكي شهر مرويان قرار دارد. پل گاران روي رودخانه‌اي به همين نام بنا شده و يكي از جاذبه‌هاي تاريخي و گردشگري شهرستان مريوان و همچنين استان كردستان به حساب مي‌آيد. پل گاران داراي 2 دهنه 6 ضلعي در ميان رودخانه و دو پايه متصل به ارتفاع طرفين رودخانه است و سه دهنه دارد كه طول آن 42 ، عرض 9 و نيم و ارتفاع آن 6 متر است.در ساخت پل تاريخي گاران از ملات، سنگ، ساروج، آجر و سنگ‌هاي تراشيده استفاده شده است. پل تاريخي گاران در 10 كيلومتري شمال شرقي مريوان و در مسير گارانتيژتيژ واقع شده و در زمان‌هاي نه چندان دور ارتباط بين دو منطقه اسلام دشت و گاران مريوان را با هم تسهيل مي‌كرد. پل گاران شهر مريوان را به سنندج متصل مي‌كرده و در دوران واليان اردلان در زمان صفويه مرمت شده است اما پيشينه پل گاران به زمان ساسانيان بر مي‌گردد و تا سال 1320 از پل گاران استفاده مي‌شده است.پل تاريخي گاران مريوان در سال 1379 توسط سازمان ميراث فرهنگي با شماره 3591 در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيد. گردشگران پس از گردش در مناطق تفريحي، گردشگري و بازديد از مناطق ديدني با رزرو هتل جهانگردي مريوان به استراحت پرداخته و از امكانات رفاهي هتل هاي شهر مريوان استفاده نمايند، ضمنا شرايط مطلوب، آرامش، راحتي خيال مسافران و گردشگران، لذت بردن از ديدني ها، تجربه هاي قشنگ هنگام بازديد از جاذبه هاي گردشگري شهر مريوان را نيز به همراه دارد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط گردشگري | ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۱:۱۳ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

معرفي منطقه ديدني دشت بيلو مريوان

دشت بيلو در 15 كيلومتري شهرمريوان قرار دارد. دشت بيلو با پوشش گياهي مناسب و چشمه‌هاي آب و همچنين جنگلهاي اطراف دشت بيلو پذيرايي تعداد زيادي از اهالي شهر و روستاهاي اطراف مي‌باشد. مردم در دامن طبيعت زيبا و سرسبز دشت بيلو بويژه درطول روز و ايام تعطيلات ساعتها وقت خود را به تفرج در دشت بيلو سپري مي‌كنند. زمينهاي اطراف دشت بيلو در گذشته جهت برنج‌كاري استفاده مي‌شده است. گردشگران پس از گردش در مناطق تفريحي، گردشگري و بازديد از مناطق ديدني با رزرو هتل هاي مريوان به استراحت پرداخته و از امكانات رفاهي هتل هاي شهر مريوان استفاده نمايند، ضمنا شرايط مطلوب، آرامش، راحتي خيال مسافران و گردشگران، لذت بردن از ديدني ها، تجربه هاي قشنگ با رزرو هتل زريوار مريوان هنگام بازديد از جاذبه هاي گردشگري شهر مريوان را نيز به همراه دارد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط گردشگري | ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۰:۵۵ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

روستاي گچسر

گچسر به دليل جاذبه هاي طبيعي مانند باغ لاله ها كه در نزديكي آن قرار دارد در فصل بهار گردشگران بسيار زيادي را به خود جلب مي كند و شاهد بازديد مسافران بسياري است. از دلايل ديگر انتخاب مقصد سفري گچسر، مي توان به اين موضوع اشاره كرد كه اين روستاي گچسرگزينه بسيار مناسبي براي افرادي است كه ساكن كرج يا تهران هستند و قصد دارند مكاني نزديك را براي تعطيلات آخر هفته انتخاب كنند تا براي بازگشت به خانه راه طولاني را پيش رو نداشته باشند. روستاي گچسربا واقع شدن در جاده چالوس كه از زيباترين جاده هاي ايران است به شما اين امكان را مي دهد كه از زيبايي هاي اطراف روستا و ديدنيهاي گچسر هم لذت ببريد.با كمي فاصله گرفتن از جاده چالوس به مكاني زيبا و گردشگري گچسر مي رسيم كه سالانه شاهد خيل عظيم بازديدكنندگان است روستاي گچسربا دارا بودن جاذبه هاي طبيعي و تاريخي براي بسياري از اهالي شهر هاي اطراف شناخته شده و ديدنيهاي گچسر معروف است. روستاي گچسر كه در بخش آساراي كرج واقع شده است و در فصل ابتدايي سال داراي شرايط بسيار مناسب جوي براي افرادي است كه قصد دارند روستاي زيباي گچسر را به عنوان مقصد گردشگري خود قرار دهند. با توجه به آثاري كه در روستاي گچسر به چشم مي خورد به راحتي مي توان فهميد كه روستاي گچسر داراي قدمت زيادي است وآنچه به نظر مي رسد اين است كه قدمت روستاي گچسر زيبا و ديدني به دوران صفوي مربوط مي شود. وجه تسميه روستاي گچسرمربوط به غني بودن خاك منطقه از معادن گچ مي باشد كه آثاري از كوره هاي گچ پزي همچنان در برخي بخش هاي روستا به چشم مي خورد. از همين رو نام روستاي گچسررا گچسر نهاده اند.امكانات رفاهي، نزديكي، شرايط مطلوب، آرامش و راحتي خيال مسافران و گردشگران، لذت بردن از ديدني ها، تجربه هاي قشنگبا رزرو هتل گچسر هنگام بازديد از جاذبه هاي گردشگري شهر كرج به همراه دارد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط گردشگري | ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۲:۵۷ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

رودخانه كردان

رودخانه كردان از رودخانه‌هاي استان البرز است كه از ارتفاعات كهار بزرگ سرچشمه مي‌گيرد. رودخانه كردان با جهت شمال شرقي- جنوب غربي از شهرستان ساوجبلاغ و نظرآباد عبور كرده و در اطراف روستاي نجم‌آباد وارد رودخانه شور مي‌شود. از شاخه‌هاي اصلي رودخانه كردان مي‌توان به دروان و برغان اشاره نمود.امكانات رفاهي، نزديكي، شرايط مطلوب، آرامش و راحتي خيال مسافران و گردشگران، لذت بردن از ديدني ها، تجربه هاي قشنگ با رزرو دهكده تفريحي كردان هنگام بازديد از جاذبه هاي گردشگري استان البرزرابه همراه دارد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط گردشگري | ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۲:۴۸ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

آبشار هفت چشمه كرج

آبشار هفت چشمه يكي از آبشارهاي استان البرز است كه در كيلومتر ۱۷ جاده كرج- چالوس و در نزديكي روستاي ارنگه و بالادست رودخانه ارنگه واقع شده است. ارتفاع آبشار هفت چشمه در حدود ۹۰ متر است و از اين نظر يكي از آبشارهاي بزرگ كشور محسوب مي شود. مسير دسترسي به اين آبشار از ميان سنگ ها و صخره ها عبور مي كند و همين امر بازديد از آبشار هفت چشمه را در فصول بارندگي با مشكل مواجه مي سازد. در اين مسير آبشارهاي كوچكي وجود دارند كه ارتفاع آن ها به ۵ متر مي رسد و با نام «هفت چشمه» خوانده مي شوند.امكانات رفاهي، نزديكي هتل مرمركرج، شرايط مطلوب، آرامش و راحتي خيال مسافران و گردشگران، لذت بردن از ديدني ها، تجربه هاي قشنگ با رزرو هتل اميركبيركرج هنگام بازديد از جاذبه هاي گردشگري شهر كرج را به همراه دارد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط گردشگري | ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۲:۳۸ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

پيست اسكي ديزين

ديزين مهم‌ترين پيست اسكي ايران و منطقه خاورميانه است كه در شهرستان كرج در استان البرز واقع شده‌ است.پيست اسكي ديزين اولين پيست اسكي در ايران است كه از طرف فدراسيون جهاني اسكي مورد تأييد براي برگزاري مسابقات رسمي شناخته شد و عنوان بين‌ المللي به خود گرفت. پائين‌ ترين نقطه از سطح دريا ۲۶۵۰متر و بلندترين نقطه آن ۳۶۰۰ متر و مسير اسكي ۷٬۵ كيلومتر است.پيست اسكي ديزين وابسته به امكانات ويژه و خاص كه شامل نكات فني مانند، شيب مسير، طول مسير، محل برگزاري مسابقات و امكانات رفاهي است.اولين دستگاه‌ هاي بالابر در سال ۱۳۴۸ در ديزين نصب شدند. ديزين ۲۳ پيست اسكي دارد كه شامل ۴ تله كابين شاله، قله، دره، چمن، ۲ تله سيژ قله و چمن، ۷ تله اسكي بشقابي شامل دوبل ماير، سي چال، گوزني، پشت ويل، مبتدي، چمن و يك تله اسكي چكشي است.امكانات رفاهي، نزديكي هتل گاجره، شرايط مطلوب، آرامش و راحتي خيال مسافران و گردشگران، لذت بردن از ديدني ها، تجربه هاي قشنگ با رزرو هتل جهانگردي ديزين هنگام بازديد از جاذبه هاي گردشگري شهر كرج به همراه دارد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط گردشگري | ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۲:۲۳ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

آبشارو روستاي اورازان

در ۱۲ كيلومتري شهرستان طالقان و در «روستاي اورازان»كه در قلب رشته‌كوه‌هاي البرز قرار گرفته است، پديده‌اي زيبا، طبيعي و خروشان مشاهده مي‌شود كه به «آبشار اورازان» شناخته مي‌شود.چشمه‌اي در روستاي اورازان وجود دارد كه هميشه و در هر زماني جوشان بوده و به همين دليل در بين اهالي از اهميتي فوق‌العاده برخوردار است.از ويژگي‌هاي منحصربه‌فرد روستاي اورازان حضور چشمه‌اي هميشه جوشان حتي در زمان خشكسالي است كه اهالي به آن اعتقاد ويژه داشته و آن را محترم مي‌دانند. روستاي اورازان كه به نام «روستاي آب‌ريزان» نيز شهرت دارد، يكي از زيباترين و پرآب‌ترين مناطق شهرستان طالقان است كه بهره‌مند از باغ‌هاي متعدد و گسترده‌ي گردو است. جالب است بدانيد كه در بخش ورودي روستاي اورازان، مي‌توان تپه‌اي را مشاهده كرد كه گفته مي‌شود از قدمتي بالغ بر ۴ هزار سال برخوردار است و شايد بتوان آن را دليل قدمت طولاني روستاي اورازان دانستامكانات رفاهي، نزديكي هتل كوروش طالقان، شرايط مطلوب، آرامش و راحتي خيال مسافران و گردشگران، لذت بردن از ديدني ها، تجربه هاي قشنگ با رزرو هتل رجينا طالقان هنگام بازديد از جاذبه هاي گردشگري شهر طالقان رابه همراه دارد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط گردشگري | ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۲:۱۳ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

سد و درياچه طالقان

يكي از سازه‌هاي زيبا و ارزشمند در شهر طالقان، سد زيباي اين شهرستان است كه روي «رودخانه‌ي شاهرود» كه از كوه‌هاي مازندرانسرچشمه مي‌گيرد، احداث شده است. درياچه‌اي كه در پشت سد طالقان قرار دارد، تاثير بزرگ و مهمي در زيباسازي و بوجود آمدن منظره‌اي چشم‌نواز داشته و منظره‌اي طبيعي و در عين حال فوق‌العاده را به دليل ذخيره‌ي آب ايجاد كرده است. همچنين مي‌توان از ديگر اثرات ارزشمند سد طالقان، ايجاد شرايط اقليمي مناسب و طبيعتي بكر در منطقه دانست كه به جذب گردشگر و توريست از سراسر ايران و جهان، كمك بسزايي كرده است. سد طالقان مكان مناسبي براي ماهيگيري است و علاقه‌مندان به اين تفريح مي‌توانند ماهي‌هايي همچون زردپر، قزل‌آلاي رنگين كمان و كپور را صيد كنند.امكانات رفاهي، نزديكي هتل طالقان، شرايط مطلوب، آرامش و راحتي خيال مسافران و گردشگران، لذت بردن از ديدني ها، تجربه هاي قشنگ با رزرو هتل آپارتمان ستاره ابي طالقان هنگام بازديد از جاذبه هاي گردشگري شهرطالقان رابه همراه دارد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط گردشگري | ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۱:۵۸ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

معرفي جاذبه هاي گردشگري گنبد هارونيه مشهد

توس قديم اثري از خود به جا نگذاشته است و تنها اثر بر جاي مانده از توس قديم بناي آجري است معروف به گنبد هارونيه كه در دهه هاي اخير به همت انجمن آثار ملي و ميراث فرهنگي خراسان مرمت و باز سازي شده است. مردم گنبد هارونيه را زندان هارونيه مي نامند. گنبد هارونيه مشتمل بر يك فضاي وسيع مربع گنبد دار به ارتفاع حدود ۲۵ متر و وسعت ۱۲*۱۲ متر است. در انتهاي گنبد هارونيه سه حجره با اتاقك با تزئيناتي شامل گچبري قرار دارند. تزئينات خارجي گنبد هارونيه منحصر به قاب هاي عمودي و ستون نماهاي طرفين ورودي مي باشد كه گنبد هارونيه را در ليست ديدني ترين هاي مشهد قرار داده است.امكانات رفاهي، نزديكي، شرايط مطلوب، آرامش و راحتي خيال مسافران و گردشگران، لذت بردن از ديدني ها، تجربه هاي قشنگ با رزرو هتل پاويون مشهد هنگام بازديد از جاذبه هاي گردشگري شهر مشهد به همراه دارد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط گردشگري | ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۱:۴۹ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

باغ ملي

شهرهاي قديمي ايران بيشتر يك باغ ملي دارند و مشهد نيز از اين قاعده مستثني نيست. باغ ملي مشهد خيلي بزرگ نيست و نسبت به ديگر پارك‌ها كمتر مورد بازديد مشهدي‌ها يا زائران قرار مي‌گيرد؛اما چون قديمي‌ترين پارك موجود در شهر است، ناگزيريم كه به احترام سن و سالش شرحي درباره اش بنويسيم. البته باغ ملي از نظر زيبايي چيزي از ديگر پارك‌ها كم ندارد و به ويژه اگر شما در مركز شهر باشيد و بخواهيد از شلوغي و ازدحام محيط فرار كنيد، هيچ جايي را بهتر و نزديك‌تر از باغ ملي نمي‌يابيد. باغ ملي در خيابان امام خميني يا همان ارگ قديم قرار دارد و پيش از اين ارگ قديمي شهر درون آن قرار داشته كه حالا از بين رفته است. اين باغ از موقوفات مرحوم «حاج حسين ملك» است و به همين سبب لوح سپاس از او را در مدخل باغ تعبيه كرده‌اند. امكانات رفاهي، نزديكي هتل الماس نوين مشهد، شرايط مطلوب، آرامش و راحتي خيال مسافران و گردشگران، لذت بردن از ديدني ها، تجربه هاي قشنگ با رزرو هتل ديدار مشهد هنگام بازديد از جاذبه هاي گردشگري شهر مشهد به همراه دارد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط گردشگري | ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۱:۳۵ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

خانه ملك

خانۀ ملك كه سرآمد خانه‌هاي تاريخي مشهد است، در گذشته خانۀ «حاج حسين ملك» ثروتمند نيكوكار مشهدي بوده و حالا در دست سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري خراسان است. حاج حسين ملك را مي‌توان يكي از ثروتمندان ايران طي صد سال گذشته دانست كه ثروتش از حد و حصر بيرون بود. وي كه در مشهد و در خانواده‌اي ثروتمند به دنيا آمد، سال‌ها اجاره دار املاك و مستغلات آستان قدس رضوي بود و چون فكر اقتصادي خوبي داشت، از اين راه ثروت كلاني اندوخت. باغ‌ها و املاك ملك در خراسان و تهران در زمرۀ مرغوب‌ترين املاك كشور قرار مي‌گرفتند؛ ليكن حاج حسين بخش عمدۀ آنها را وقف آستان قدس رضوي كرد. او همچنين كتابخانه و موزۀ بزرگي را در تهران بنيان نهاد كه كتاب‌هاي خطي و اشياي نفيسش را در طول عمر خود با زحمت فراوان و با هزينۀ گزاف گرد آورده بود. اين كتابخانه و موزه اكنون در باغ ملي تهران قرار دارد و بزرگ‌ترين نيكوكارترين ثروتمند ايران به شمار مي‌رود. به هر روي، خانۀ ملك كه عمر آن از صد سال فزون نيست، از نظر شيوۀ معماري و به ويژه تزئينات آجري، بنايي بس شكوهمند و دست كم در مشهد بي‌نظير است. البته بخش‌هايي از اين خانه در گذشته ويران گرديده، اما هستۀ اصليخانۀ ملك تا به امروزه باقي مانده و به وسيلۀ سازمان ميراث فرهنگي مرمت شده است. ديدن خانۀ ملك در همۀ اوقات سال ممكن نيست و درِ آن فقط در روزهاي خاصي از سال مثل هفتۀ دولت يا هفتۀ ميراث فرهنگي به روي همگان گشوده مي‌شود. داخل خانه ملك نيز علاوه بر اتاق‌هاي‌ زيبايي‌ كه‌ دارد، محل استقرار كارگاه‌هاي مينياتور، فرش، معرق، سوزن دوزي و سفال است. با اين حال، گمان نكنيد كه از ديدن خانۀ ملك به طور كلي محروم ايد. نماي اصلي و بسيار زيباي خانۀ ملك درست رو به خيابان امام خميني (ارگ سابق) در نزديكي باغ ملي چهره مي‌گشايد و شما مي‌توانيد در هر ساعت شبانه روز آن را ببينيد و از پرداخت پول بليت نيز معاف باشيد!امكانات رفاهي، نزديكي هتل سيبا مشهد، شرايط مطلوب، آرامش و راحتي خيال مسافران و گردشگران، لذت بردن از ديدني ها، تجربه هاي قشنگ با رزرو هتل الماس مشهدهنگام بازديد از جاذبه هاي گردشگري شهر مشهد به همراه دارد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط گردشگري | ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۱:۱۴ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

مدرسه عباسقلي خان

مدارس قديمي مشهد كه بسيار‌شان از آثار دورۀ صفويه بودند، سرنوشتي بهتر از حمام‌هاي اين شهر نداشتند و بيشترشان در چند دهۀ اخير خراب شدند. تعدادي از آنها جاي خود را به ساختمان‌هاي جديد در آستانۀ امام رضا (ع) دادند و برخي ديگر از نو و با شكل و شمايل جديد بنا گرديدند. در اين ميان مدسۀ عباسقلي خان از معدود مدارسي است كه نه جاي خود را به صحن و رواق داده و نه بازسازي شده. مدرسه عباسقلي خان و مسجد ضميمۀ آن در سال 8-1077 ه. ق به وسيلۀ «عباسقلي خان» نامي، كه بيگلربيگي يا بهتر بگوييم حاكم خراسان بود، ساخته شد و ازآثار دورۀ شاه سليمان صفوي است. بازديد از مدرسۀ عياسقلي خان به سبب حضور طلاب در مدرسه، بدون اجازۀ مديريت ممكن نيست، اما اگر شما روزي در ابتداي خيابان نواب صفوي به سر در بسيار زيبايي برخورديد كه پاي هر رهگذري را براي رفتن سست مي‌كرد، بدانيد آنجا مدرسۀ عباسقلي خان است؛خوشبخت‌ترين مدرسۀ تاريخي مشهد!امكانات رفاهي، نزديكي هتل الماس 2 مشهد، شرايط مطلوب، آرامش و راحتي خيال مسافران و گردشگران، لذت بردن از ديدني ها، تجربه هاي قشنگ با رزرو هتل حيات شرق مشهدهنگام بازديد از جاذبه هاي گردشگري شهر مشهد به همراه دارد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط گردشگري | ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۰:۵۷ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

مسجد شاه

مسجد شاه كه به نام «مسجد هفتاد و دو تن» و آرامگاه غياث الدين ملكشاه نيزخوانده مي‌شود، از آثار دورۀ تيموريان است و مطابق كتيبه‌هاي موجود، ساختمان مسجد شاه در ماه رجب در سال 855ه. ق پايان يافته است. معمار مسجد «شمس الدين محمد تبريزي» است، اما از نام و نشان باني آن اطلاع دقيقي نداريم. تنها در يكي از كتيبه‌هاي باقيمانده عبارت «الامير ملكشاه اَعَرجَ الله مَعارِج دَولَتَه» خوانده مي‌شود كه البته براي شناخت باني بنا چندان راهگشا نيست؛ليكن سال 855 كه در كتيبه مسجد شاه آمده، مقارن است با دورۀ تسلط «ابوالقاسنم بابر» فرزند بايسنقرميرزا و نوادۀ شاهرخ تيموري برمشهد. در دورۀ اخير تعدادي قبر در مسجد شاه كشف و موجب رواج اين نظر شد كه مسجد شاه، آرامگاه يكي از امراي محلي خراسان به نام «امير غياث الدين شاه ملك» يا «ملكشاه» است. اين نظر لزوماً تنافري با مسجد بودن بنا ندارد و دفن اموات در مسجد شاه از گذشته‌هاي دور مرسوم بوده است. كتيبه‌هايي كه درمسجد شاه به چشم مي‌خورند، حاوي آيه قبله و احاديثي در فضيلت اذان و مؤذن‌اند و از اين حيث بر مسجد بودن بنا (و نه فقط آرامگاه بودن آن) صحه مي‌گذارند. مسجد شاه در خيابان خسروي و در انتهاي بازار بزرگ مشهد قرار دارد و از آنجا كه در حريم ساخت و سازهاي حرم رضوي واقع شده، فعلاً قابل ديدن نيست. اما به احتمال زياد پس از پايان ساخت و سازها براي بازديد همگان آماده خواهد شد. با اين وجود نماي بيروني مسجد شاه ، به ويزه گنبد و دو مناره ظريف مسجد شاه را مي‌توانيد از انتهاي بازار بزرگ ببينيد. امكانات رفاهي، نزديكي هتل ابريشم مشهد، شرايط مطلوب، آرامش و راحتي خيال مسافران و گردشگران، لذت بردن از ديدني ها، تجربه هاي قشنگ با رزرو هتل آپارتمان اميد مشهد هنگام بازديد از جاذبه هاي گردشگري شهر مشهد به همراه دارد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط گردشگري | ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۰:۴۷ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

مصلا

مصلاي مشهد از آثار دورۀ صفويه است. بناي مصلا كه شامل يك ايوان بلند و دو رواق در دو سوي آن است، مطابق كتيبه‌هاي موجود، در سال 1087 ه. ق يعني در دورۀ سلطنت شاه سليمان صفوي ساخته شد. باني مصلا «نواب عالي مقام، ابوصالح» بود و معماري اش بر عهده «حاجي شجاع، بناي اصفهاني» قرار گرفت. مصلا تا گذشته‌هاي نه چندان دور صحن بزرگي داشت و در اعياد مذهبي براي برگزاري جشن و سرود مورد استفاده بود، اما بعدها بخش عمدۀ مصلاي مشهد زير ساخت و ساز رفت. اكنون فقط يك حياط از محوطۀ بزرگ مصلا باقي است و كاشي كاري‌هاي معرق و بسيار نفيسش به شدت آسيب ديده. در سال‌هاي اخير اداره ميراث فرهنگي براي مرمت مصلاي مشهد سترگ كوشش زيادي به خرج داده است تا براي بازديد عموم مهيا شود؛ليكن تازمان نگارش اين سطور بازديد از مصلا بدون اجازه از سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري ممكن نيست. اميدواريم وقتي اين كتاب به دست شما مي‌رسد، محدوديت بازديد از مصلا برطرف شده باشد. مصلاي مشهد در بلوار مصلا (در امتداد خيابان نواب)قرار دارد و سازه عظيم آن از داخل خيابان قابل مشاهده است. امكانات رفاهي، نزديكي هتل ادريس مشهد، شرايط مطلوب، آرامش و راحتي خيال مسافران و گردشگران، لذت بردن از ديدني ها، تجربه هاي قشنگ با رزرو هتل شبستان مشهدهنگام بازديد از جاذبه هاي گردشگري شهر مشهد به همراه دارد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط گردشگري | ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۰:۳۶ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |